Ste teplý, studený alebo neutrálny typ?

Podtón pleti ovplyvňuje farby oblečenia rovnako ako tón pleti.

V predchádzajúcom článku V ktorej farbe budete vyzerať dobre a v ktorej nie? ste sa naučili určiť tón vašej pleti a vybrať k nemu správne farby. V tejto časti sa naučíte o podtóne pokožky. Pochopíte, prečo vás v rámci jednej farby jeden odtieň rozžiari a iný jednoducho nepasuje. 

Opäť nám pomôže francúzska dizajnérka a youtuberka Justine Leconte (video na konci). Podtón pokožky môžete mať studený, teplý alebo neutrálny. Prečo je dôležité poznať váš podtón? Farby, ktoré majú rovnaký podtón ako vaša pokožka, vás urobia vždy o niečo krajšiu a zdravšiu. 

Spôsoby ako zistiť podtón vašej pokožky sú tri. Všetky skutočne veľmi jednoduché. Potrebujete k nim jediné, prirodzené denné svetlo. 

1. Test žíl

Pozrite sa na svoje zápästia. Akej farby sú vaše žily? Ak sú modré alebo fialové, váš podtón je studený. Ak sú  zelené, váš podtón je teplý. 

Je možné, že nebudete vedieť rozhodnúť. Možno bude váš podtón neutrálny. Vyskúšajte 2. test. 

2. Test s bielym papierom

Zoberte si obyčajný biely papier. Priložte si ho ku krku alebo vašej hrudi. Nie tvári, tá je kvôli hormónom vždy viac červená. Ak je vaša pokožka v porovnaní s bielym papierom skôr červená, váš podtón je studený. Ak je skôr žltá, váš podtón bude teplý. 

Ak ani po tomto teste neviete rozhodnúť, možno naozaj budete mať neutrálny podtón. Vyskúšajte posledný, tretí test. 

3. Test so zlatým a strieborným šperkom

Prirovnajte k vašej pokožke zlatý a strieborný šperk. Pri jednom z nich bude vaša pokožka vyzerať zdravšie, akoby sa rozžiarila. Ak tak urobí pri striebornom šperku, váš podtón je studený. Ak tak zareaguje na zlatý šperk, váš podtón je teplý. 

Ak ani po tomto teste neviete rozhodnúť, zavolajte si na pomoc kamarátku. Ak ani tá nebude vedieť rozhodnúť ani jeden z testov, budete mať neutrálny tón pleti. 

Aké farby sú pre aký podtón pleti?

Ak ste neutrálny typ, vyhrali ste. Pristať vám bude hocijaký odtieň vašich farieb. 

Ak máte studený podtón pleti, musíte si vyberať odtiene vašich farieb, ktoré sú studené. Naopak, ak má vaša pokožka teplý podtón, hľadajte teplé odtiene vašich farieb. 

Justine radí, aby ste si prešli celý váš šatník. Kúsok po kúsku prikladajte priamo pod vašu bradu a sledujte, čo farby urobia s vašou tvárou. Ak pokožka bude vyzerať zdravšie a oči žiarivejšie, je podtón farby v zhode s vašim. Ak budete naopak vyzerať staršie a unavenejšie, podtón farby bude v rozpore s vašim. V tomto kúsku nebudete vyzerať nikdy dobre. Preč s ním.

Nenechajte sa odradiť, ak vám to nepôjde hneď od začiatku. Chce to len cvik.